Karkonosze

Po co biegać?

 

Bieganie ma tak wiele zalet, że można by napisać książkę jedynie o tym. Zatem pod spodem zostały wymienione jedynie najczęstsze korzyści, które przynosi bieganie.

1.    Bieganie a odchudzanie
Bieganie to niesamowity sposób na spalenie kalorii, polepszenie metabolizmu oraz pozbycie się niepotrzebnych zapasów tłuszczu.
Z bieganiem związany jest efekt EPOC. Oznacza to, iż spalasz kalorie nawet do godziny po ukończeniu treningu. Nazywa się to EPOC, ponieważ znaczy podniesioną konsumpcję tlenu w czasie po ćwiczeniach. To wszystko znaczy, iż tracisz na wadze znacznie szybciej niż gdybyś praktykował inne ćwiczenia, takie jak: spacery lub nawet pływanie.

2.    Bieganie polepsza zdrowie oraz zapobiega chorobom
Bieganie jest doskonałym ćwiczeniem dla tych, którzy są w początkowym stadium choroby, np.: cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze. Twój ogólny stan zdrowia polepszy się po tym jak zaczniesz biegać.
Poziom dobrego cholesterolu zwiększy się oraz układ odpornościowy również będzie wykonywać swoją pracę lepiej.
Badania ujawniły też, że bieganie minimalizuje ryzyko udaru oraz pewnych rodzai nowotworów.

3.    Bieganie nie jest drogie
Twój portfel czy portmonetka nie ucierpi, jeśli zdecydujesz się zacząć biegać. Wystarczy kupić parę porządnych butów sportowych i ubrać cokolwiek, w czym będzie ci wygodnie. To wszystko. Oszczędzisz pieniądze, a mimo to pozbędziesz się nadwagi.
W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, która wymaga, żeby kupić rower i trzymać go w sprawności bądź treningu siłowego, który wymaga, żebyś wykupił karnet do siłowni, bieganie jest stosunkowo tanie.

4.    Żadne inne ćwiczenia nie pozwalają spalić tak wielu kalorii
Badania wykonane dla rozmaitych maszyn cardio, takich jak: bieżnie elektryczne, rowery stacjonarne, maszyny narciarskie, maszyny eliptyczne i steppery dowiodły, że nic nie może się równać z szybkim bieganiem, jeśli chodzi o spalanie kalorii w takim samym czasie. Skutkiem tego jeśli zastanawiasz się, czy bieganie odchudza, to wiedz, że tak. Odchudza i w dodatku jest jedną z najskuteczniejszych i najszybszych metod pozbycia się nadwagi.

5.    Bieganie jest dobre dla zdrowia psychicznego
Żyjemy w prędkim tempie, szalonym, stresującym społeczeństwie. Codzienna presja może mieć wpływ na pogorszenie twojego nastroju. Bieganie jest fantastyczne w minimalizowaniu stresu oraz zapobieganiu melancholii. Miliony ludzi cierpiących z powodu stresu czy chandry mogłyby skorzystać biegając.

6.    Bieganie wzmocni twoje kolana i inne stawy
Wbrew powszechnemu przekonaniu, bieganie nie powoduje "zużycia się" kolan. W rzeczywistości hartuje kolana oraz mięśnie naokoło stawów kolanowych. Jeśli nie wykorzystujesz ich, to nie utrzymasz ich w sprawności.
Większość ludzi, którzy skarżą się na bóle kolan mają nierzadko nadwagę albo prowadzą siedzący tryb życia. Kiedy schudną dzięki bieganiu lub zaczną żyć bardziej aktywnie, ból zacznie powoli zmniejszać się.

7.    Bieganie zachowa twój mózg w wyśmienitej kondycji
Wraz z wiekiem, ludzie zauważają pogorszenie kondycji mózgu. Bieganie polepszy twoją pamięć oraz myślenie oraz utrzyma mózg w czujności oraz sprawności.

8.    Bieganie podniesie twoją pewność siebie
W przeciwieństwie do treningu siłowego, postępy w bieganiu nadejdą znacznie wcześniej. Może zająć całe lata zanim uformujesz mięśnie i jest wiele elementów, od jakich to zależy. Natomiast wytrzymałość można poprawić w ciągu 2 do 3 tygodni. Zauważysz, że twoja waga ciała spada. Poczujesz się silniejszy i pozbędziesz się zadyszki podczas biegania. Twój czas również się poprawi.

Wszystko to będzie motywować cię do coraz cięższej pracy, ponieważ będziesz chciał osiągać coraz ambitniejsze cele w odniesieniu do twojej sprawności.

Biegając możesz jedynie wygrać.

Bieganie